Podsumowanie projektu edukacyjnego klasy II gimnazjum pt. „Czy warto pomagać?”

Utworzono dnia 28.05.2018

Dnia 25 maja 2015r. odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu realizacji projektu edukacyjnego

Jak  co roku klasa II gimnazjum, zgodnie z przepisami oświatowymi, jest obowiązana do realizacji projektu edukacyjnego. W październiku ubiegłego roku uczniowie wspólnie z wychowawcą postanowili zrealizować projekt pod tytułem „Dlaczego warto pomagać?” poświęcony ogólnie pojętemu wolontariatowi oraz organizacjom i instytucjom na ich terenie niosącym pomoc innym, najczęściej bezinteresownie. Wybór nie był przypadkowy, bo już wcześniej angażowali się w pomoc potrzebującym, jak choćby zbieranie nakrętek na wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych dzieci, aktywny  udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy- poprzez kwestowanie oraz występy na scenie.

Jednak w bieżącym roku postanowili tę akcję rozszerzyć i jeszcze bardziej zaangażować się w akcje charytatywne. W dalszym ciągu zbierali nakrętki dla Wiktorka, uczestniczyli w szlachetnej paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zbierali produkty żywnościowe na Święta Wielkanocne dla rówieśników z Wileńszczyzny, zbierali pieniądze na szczepionki, a nawet jedna z uczennic oddała swoje włosy dla potrzebujących. Wszystko to robili jako klasa, ale też w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego. W październiku ubiegłego roku  podzielili się na grupy i każda z nich realizowała swoje zadania w ramach realizacji projektu edukacyjnego..

Pierwsza grupa była odpowiedzialna za współpracę z zespołem mieszkań chronionych i socjalnych w Nadarzycach.

Zespół Mieszkań Chronionych i Socjalnych w Nadarzycach przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrowiu rozpoczął działalność z dniem 2 września 2013r. Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. W zespole w Nadarzycach przebywa około 20 osób w większości starszych, które wymagają całodobowej opieki.  W ramach realizacji zadania uczniowie spotkali się kilkukrotnie z pensjonariuszami Zespołu Mieszkań Chronionych w Nadarzycach. W okolicach świąt Bożego Narodzenia przedstawili jasełka, a następnie wspólnie odśpiewali kolędy i pastorałki.

Przy okazji dnia babci i dziadka wykonali laurki, które następnie wręczyli seniorom przebywającym w domu w Nadarzycach. Podczas składania życzeń na twarzach pensjonariuszy było widać radość i wzruszenie.

Przed świętami wielkanocnymi wspólnie wykonali  palmę i witraże o tematyce wielkanocnej. Wspólna praca twórcza sprawiła dużą radość mieszkańcom domu w Nadarzycach, a im dała wiele satysfakcji. Podczas spotkań nie zabrakło wspólnych rozmów, opowiadań i zaproszeń ze strony pensjonariuszy i personelu do następnych odwiedzin. Wyjazdy do Nadarzyc organizowali pod opieką pani Bogusławy Koczenasz i dzięki uprzejmości kierownictwa i pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrowiu

Druga grupa organizowała akcje czytelnicze w przedszkolu i młodszych klasach naszej szkoły.

W ramach realizacji zadania „Czytamy młodszym” uczniowie zorganizowali kilka spotkań z młodszymi koleżankami i kolegami z przedszkola w Sypniewie i uczniami klas I – III naszej szkoły.

W dniach 21.12.2017 r. i 22.12.2017 r. członkowie zespołu: Natalia Ganczar, Małgorzata Dyczkowska, Marcin Łaszczych, Mariusz Ślusarski, Szymon Ziółkowski, Patryk Kotarski i Adam Kucharczyk udali się do najmłodszych uczniów klas I-III SP i przedszkolaków na świąteczne czytanie. Z kolorowymi książkami i materiałami na warsztaty świąteczne w pierwszej kolejności wybrali się do „małej szkoły”. Dzieci powitały ich z uśmiechami na twarzach, były pełne energii i naprawdę grzecznie słuchały bajek. Oczywiście sprawdzili, czy dokładnie się przysłuchiwały -  zadali sporą ilość pytań odnośnie treści przeczytanych bajek. Dzieci odpowiadały rewelacyjnie, znały każdą odpowiedź. Po czytaniu odbyły się warsztaty świąteczne - uczniowie dzielnie pracowali nad wykonaniem szklanych aniołków. Całość przebiegła w bardzo fajnej atmosferze. Następnego dnia zorganizowali świąteczne czytanie w przedszkolu. Tam również czytanie sprawiło dzieciom ogromną przyjemność, a przedszkolaki w podziękowaniu za „Świąteczne Czytanie” zaśpiewały  kolędy i wręczyły  upominki.

Także w dniu 30 kwietnia 2018 r. grupa udała  się do przedszkolaków  tym razem na wiosenne czytanie. Po przeczytaniu bajek sprawdzili, czy dokładnie się przysłuchiwały -  zadali sporą ilość pytań i zagadek dotyczących wiosny.. Widać było, że ich wizyty sprawiają dzieciom wielką radość. Akcję czytania młodszym organizowali pod opieką pani Barbary Nowak, korzystając z uprzejmości pań nauczycielek z przedszkola i klasy I i III  szkoły podstawowej.

Trzecia grupa nawiązała współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną w Sypniewie.

W ramach zadań związanych z realizacją projektu edukacyjnego zespół nawiązał współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną w Sypniewie. Było to o tyle ułatwione, że niektórzy z uczniów już są członkami tej organizacji i są też nimi członkowie ich rodzin. Większości wydaje się, że działalność straży pożarnej sprowadza się do gaszenia pożarów. Organizując spotkania ze strażakami dowiedzieli się, że strażacy udzielają pomocy podczas wypadków komunikacyjnych i klęsk żywiołowych, a nawet usuwaniu gniazd os i szerszeni.

Podczas spotkań, które zorganizowali, państwo Swietłana i Andrzej Ziółkowscy zaprezentowali im sprzęt, którym dysponuje OSP w Sypniewie. Dowiedzieli się w co są wyposażone obydwa wozy strażackie i w jakich celach może być wykorzystywany każdy z nich. Goszcząc w remizie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Mogli zobaczyć akcję udzielania pierwszej pomocy nie tylko na fantomie, ale nawet rzeczywistą, gdy  jeden z ich kolegów zasłabł i trzeba było mu udzielić pomocy. Ochotnicza Straż Pożarna to bardzo ważna i zasłużona organizacja w dziele niesienia bezinteresownej pomocy.

Ostatnia czwarta grupa zapoznała się z działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża i działającego w jego ramach klubu Honorowych Dawców Krwi w Sypniewie.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy kole Polskiego Czerwonego Krzyża w Sypniewie działa już ponad 30 lat. Jego prezesem od wielu lat jest pan Edward Grzelak, który oddał najwięcej krwi  spośród wszystkich członków klubu. Organizacja posiada też swój sztandar.

Klub Honorowych Dawców Krwi w Sypniewie oraz pan Grzelak osobiście mają wiele osiągnięć w dziedzinie krwiodawstwa o czym świadczą liczne odznaki i medale. Do najważniejszych wyróżnień za działalność pan Grzelak zalicza Złoty Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Pan Grzelak jest też organizatorem akcji Wielkiej Świątecznej Pomocy w Sypniewie, w której uczestniczyli także uczniowie klasy.

Zbigniew Koczenasz