Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. por. Tadeusza Janeczko w Sypniewie

Szlakiem umocnień Wału Pomorskiego

Utworzono dnia 26.10.2019

Dnia 16.10.2019 roku uczniowie naszej szkoły w ramach innowacji pedagogicznej udali się na kolejną wycieczkę szlakiem umocnień Wału Pomorskiego. Tym razem pojechaliśmy do Bornego Sulinowa.  Najpierw udaliśmy się do Izby Muzealnej BKO w Bornem Sulinowie. Prowadzący zajęcia, Pan Dariusz Czerniawski, niezwykle ciekawie wprowadza słuchaczy w tajemnice nieznanej historii Bornego Sulinowa i okolic, m.in. przybliża prawdziwe życie dawnych mieszkańców tych ziem oraz ciekawą historię Jeńców Wojennych z obozu Oflag II D Gross Born z czasów II wojny światowej. Uczniom naszej szkoły szczególnie utkwiła w pamięci historia lalki, którą wykonał dla swojej córki w obozie jenieckim pewien francuski oficer. Gdyby ktoś chciał się więcej dowiedzieć na ten temat, to zapraszamy na lekcję historii do Izby Muzealnej. Jest niezwykle ciekawa i fascynująca. Znajduje się tam  wiele  innych pamiątek i każda z nich może nas zaintrygować. Prowadzący przekazał nam też dużo informacji na temat historii Sypniewa.

Następnie udaliśmy się do Silnowa, gdzie znajduje się zespół bunkrów stanowiących część Wału Pomorskiego, a jeden z nich był nawet miejscem dowodzenia. Korytarze są drożne, niektóre z nich jeszcze częściowo zasypane, lecz sukcesywnie odkopywane przez lokalne stowarzyszenie fortyfikacyjne. Wewnątrz tuneli zachowały się uchwyty na kable, niektóre napisy w języku niemieckim oraz bardzo ciekawa zapadnia dzieląca korytarze komunikacyjne. Te umocnienia polecamy wszystkim będącym w okolicy Bornego Sulinowa. Podziemia są dobrze zachowane i bezpieczne. Zachęcam również do odwiedzenia innych obiektów Wału Pomorskiego, gdyż to wciąż tajemnicze i niezwykle ciekawe miejsca.

 Po Bornym Sulinowie i bunkrach oprowadzał nas Pan Darek Tederko, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować za poświęcony czas.

Zdjęcia w naszej Galerii.

Dorota Duda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 150

W tym miesiącu: 660

W poprzednim miesiącu: 739

Wszystkich: 6335