Gimnastyka ekologa (grupa starsza)

Utworzono dnia 12.04.2021

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat kompleksowy: Dbamy o Naszą Planetę

Temat zajęć: Gimnastyka ekologa

Data:13.04.2021

 

Cel główny:

  • budzenie zainteresowań przyrodniczych

Cele operacyjne:

  • ułoży podany rytm
  • liczy obiekty i dopasowuję i przyporządkowuję liczbę
  • zna kolory
  • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych

 

Przebieg zajęć

Część wstępna:

  1. „Masaż na dobry humor” –dzieci wraz z nauczycielką siedzą w kole. Nauczycielka wypowiada tekst i wykonuje odpowiednie gesty, które dzieci naśladują:

Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz!

 

Część realizacyjna

 

  1. „Kolorowe nakrętki” – zabawa dydaktyczno-matematyczna – nauczycielka rozsypuje na dywanie różnokolorowe plastikowe nakrętki. Zadaniem dzieci jest pogrupować je według kolorów. Następnie nauczycielka układa rytmy z kolorowych nakrętek np. czerwona, zielona, czerwona, zielona, czerwona, a zadaniem dzieci jest odtwarzanie ich oraz kontynuowanie rozpoczętych rytmów
  2. „Orientuj się!” – zabawa ruchowa – nauczycielka rozrzuca na dywanie różnokolorowe nakrętki. Dzieci poruszają się swobodnie po sali pomiędzy nakrętkami w rytmie piosenki. Na przerwę w muzyce nauczycielka podaje kolor, np. niebieski, a zadaniem przedszkolaków jest jak najszybsze znalezienie nakrętki w tym kolorze. Następnie odkładają nakrętki i dalej poruszają się w rytmie muzyki.
  3. Zabawa „ Słuchaj uważnie”- wyklaskuje odpowiednią liczbę  uderzeń ( od1 do10) a dzieci odliczają tyle nakrętek ile było uderzeń lub budują wieżę z takiej ilości nakrętek. Następnie dopasowują liczbę.
  4. „Gimnastyka ekologa” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych – dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniami nauczycielki.

„Rozgrzewka” – maszerujemy lub truchtamy w miejscu przez ok. 30 sekund.

„Wiatrak” – wykonujemy wymachy ramion w przód, a potem w tył po ok. 30 sekund.

„Młyn” – robimy młynek zaciśnięty w pięści dłońmi do przodu, a potem do tyłu po ok. 30 sekund.

„Wspinamy się na drzewo” – wyciągamy ręce wysoko do góry, stajemy na palcach i próbujemy dosięgnąć jak najwyżej. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

„Kładka na rzece” – stajemy w rozkroku, robimy skłon kładąc dłonie na podłodze i przesuwamy je do przodu jak najdalej, a następnie powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

„Z ręki do ręki” – nauczycielka rozdaje dzieciom po jednej kolorowej piłeczce. Dzieci przekładają piłeczki z ręki do ręki za plecami oraz przed sobą pierw w lewą, potem w prawą stronę.

„Zbieramy odpady” – chodzimy po sali robiąc skłony i udając, że podnosimy śmieci z podłogi.

„Wyrzucamy śmieci” – stajemy w niedużym rozkroku i wykonujemy skręty tułowia (biodra i nogi stoją nieruchomo) udając, że wyrzucamy śmieci do kosza, który znajduje się za nami raz z lewej strony, raz z prawej. Ćwiczenie powtarzamy po 10 razy na każdą stronę.

„Relaksacja” – siadamy na piętach, wyciągamy ręce do góry, a następnie kładziemy je przed sobą próbując dosięgnąć jak najdalej. Opuszczamy głowę do podłogi. Wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund. Powtarzamy 3 razy.

 

Część końcowa

  1. Ewaluacja: Dzieci dostają trzy kwiatki różnej wielkości (mały, średni, duży). Wybór wielkości kwiatka zależy od atrakcyjności zajęć.