Wycieczka do Rogalina i Poznania

Utworzono dnia 19.06.2022

W środę 15. czerwca 2022 r. uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunami  wybrali się na   wycieczkę do Rogalina https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-palac-w-rogalinie/ i Poznania   w ramach projektu "Poznaj Polskę". Głównym organizatorem wycieczki była Dorota Duda a opiekunami dzieci: Pan Tomasz Mikołajczyk , Pani Barbara Ziołkowska  oraz rodzice.

Celem wycieczki  była popularyzacja wiedzy  historycznej na temat wybranego rejonu Polski, zabytków kultury i historii przez zwiedzanie siedziby rodu Raczyńskich w Rogalinie, poznanie najwybitniejszych dzieł sztuki malarstwa polskiego i europejskiego oraz wielowiekowych okazów zabytkowych dębów szypułkowych.  Rozszerzenie materiału programowego z edukacji społeczno - historycznej dostosowanej do wieku i możliwości dziecka. Rozwijanie umiejętności poznawania, obserwowania otaczającego środowiska. Budzenie zainteresowań przeszłością Wielkopolski.

Do Rogalina dotarliśmy koło godziny 11.00. Od razu zachwycił nas rozległy park i ogród barokowy. Po wejściu do środka pałacu powitała nas przemiła Pani przewodnik, z którą zaczęliśmy zwiedzanie pomieszczeń pałacowym od odwiedzenia szatni, w której zostawiliśmy wierzchnie odzienie. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń pałacowych, których nie da się opisać, są piękne, dostojne i bardzo zabytkowe. Słowa nie oddadzą tego, co można zobaczyć. Warto jednak wspomnieć o bibliotece, która jest niezwykła. Biblioteka, dzisiaj zwana hendlowską, powstała w latach 1893-94 na podstawie projektu młodego architekta z Krakowa Zygmunta Hendla – stąd nazwa. Trzeba przyznać, że nieznany szerszej publice architekt spisał się znakomicie. Wnętrze wykonano z bogato zdobionej dębiny o złotym odcieniu. Drzwi szaf górnej kondygnacji wypełniały mosiężne siatki, natomiast dolnej zostały przeszklone i ujęte w złote ramy. Na piętro biblioteki można było dojść kręconymi dębowymi schodami. Jak by tego było jeszcze mało, to na suficie pomieszczenia umieszczono bogato zdobioną sztukaterię zawierającą herby rodowe właścicieli.

Co ciekawe, prace w bibliotece wykonywane były tylko przez polskich rzemieślników, co mieściło się w patriotycznym sposobie myślenia arystokracji w okresie zaborów. Jednak jak to z biblioteką bywa, najważniejszym elementem wystroju są książki, a księgozbiór jaki udało się zebrać Raczyńskim był imponujący. Już w roku 1910 półki biblioteki uginały się pod jedenastotysięcznym zbiorem, który ciągle się powiększał. Niestety, jak to z tego typu przybytkami bywa, biblioteka padła ofiarą zawieruchy, która rozpętała się w roku 1939. Dzisiaj jest odrestaurowana i przepiękna.

Nasi uczniowie brali także udział w warsztatach edukacyjnych pt: „Bal w pałacu”, gdzie po krótkim wprowadzeniu - wykładzie na temat tańca i jego funkcji w kulturze, nauczyli się krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim. Szło im całkiem dobrze, pomimo, że układ był dosyć trudny a stroje z epoki niezbyt wygodne.

Następnie udaliśmy się do parku, gdzie czekały na nas potężne dęby rogalińskie. Warto też przypomnieć, że część scen do filmu „Stara baśń” była kręcona właśnie w parku otaczającym posiadłość.

Dębów w Rogalinie jest, zgodnie z danymi z 1992 roku, 1432 sztuki i mowa tu o dębach, które w obwodzie mają minimum 2 metry, jest to największe w Europie skupisko dębów - pomników przyrody. Jednak najbardziej widowiskowe są dęby o imionach Lech (6,33 m), Czech (7,35 m) i Rus (9,15 m).

Te trzy potężne okazy już z daleka robią wrażenie. Tak liczne stare drzewa tworzą bio różnorodne siedlisko życia, również dla niezwykle rzadkich owadów. Należą do nich:pachnica dębowa (gatunek priorytetowy – szczególnie w Europie chroniony próchnojad),kozioróg dębosz (licznie tutaj występujący, jego larwa wygryza w drewnie około metrowej długości korytarz) oraz jelonek rogacz (odżywiający się próchnem, korzonkami, a w formie dorosłej sokiem wyciekającym z uszkodzonych drzew).

Dylemat polegający na tym, czy należy bardziej chronić rzadko występujące owady szkodzące starym drzewom, czy też stare drzewa rozstrzygnięto chroniąc jedno i drugie. Nieszkodliwa dla owadów pielęgnacja wzmacnia drzewa, a nasadzenia uzupełniające odnawiają dąbrowę rogalińską.

Dla Słowian i wielu innych ludów przedchrześcijańskiej Europy, szczególnie okazałe dęby były święte. Ich „namacalną” obecność w otoczonych opieką gajach (pełniących rolę dzisiejszych świątyń) wplatano w barwną mitologię i powtarzany przez pokolenia religijny przekaz.

Do tej tradycji, nawiązuje legenda o „Lechu, Czechu i Rusie”- braciach, którzy przed wiekami dotarli do Rogalina, by posadzić najsłynniejsze w Wielkopolsce, nazwane ich imionami trzy dęby. Trwanie tych drzew przez wieki poruszało wyobraźnię niejednego ludzkiego pokolenia. Namacalnym dowodem ich silnego wpływu na artystów są znakomite obrazy Michała Wywiórskiego (prezentowane w Galerii Rogalińskiej) .

Zmęczeni, głodni, ale i zadowoleni ze zrealizowania wycieczkowych planów o godzinie 14.30 udaliśmy się do restauracji na dwudaniowy obiad zakończony pysznym deserem z lodami i malinami.

Następnie pojechaliśmy do Poznania, gdzie mieliśmy zwiedzić historyczne  centrum miasta i rynek z „koziołkami”. Niestety ogromny remont trochę utrudniał zwiedzanie, po krótkim spacerze po mieście,  z uwagi na późną godziny wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w podróż powrotną do Sypniewa.

To był bardzo udany dzień! Warto wybrać się do Rogalina!

Zdjęcia w naszej Galerii.

Dorota Duda