Biblioteka szkolna

Utworzono dnia 20.03.2024

Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej im. por. Tadeusza Janeczko w Sypniewie

Biblioteka przy Szkole Podstawowej im. por. Tadeusza Janeczko została przeniesiona do specjalnie zaadaptowanego pomieszczenia w sali nr 23. Na jej potrzeby zostały wykonane regały, na których znajduje się księgozbiór, który liczy 9557 woluminów.

Całość księgozbioru została wpisana do programu Librus eBiblioteka, który jest zintegrowany z dziennikiem elektronicznym. Dzięki niemu uczeń i nauczyciel mają wgląd w wypożyczone pozycje, mogą dokonać prolongaty lub zamówienia określonej pozycji przez Internet.

W sali biblioteki znajduje się także 25 tabletów z dostępem do sieci, z których korzystają uczniowie i nauczyciele na zajęciach bibliotecznych i innych.

Biblioteka prowadzi również zajęcia w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” – uczniowie mają okazję zapoznać się z pracą z drukarką 3D: jej obsługą, przygotowaniem do pracy, wymianą filamentu i oprogramowaniem (tzw. „slicerami”).

Biblioteka szkolna współpracuje także z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrowiu. Wspólnie z panią Sylwią Bazylińską uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnego typu zajęciach związanych z literaturą i sztuką. Czytane i omawiane były utwory reprezentujące różne gatunki, uczniowie mogli bliżej zapoznać się z twórcami dzieł malarskich i ich dokonaniami, a nawet sami je przedstawiać.

W ramach działalności biblioteki uczniowie brali udział w zajęciach redakcyjnych przy tworzeniu własnych książek w systemie Ridero. System ten pozwala na poznanie całego procesu powstawania działa literackiego – od pomysłu, poprzez pisanie, korektę, skład, ilustrowanie i w końcu druk. Uczniowie samodzielnie tworzyli swoje książki od podstaw najpierw je pisząc, potem dokonując korekty, tworząc ilustracje, projektując okładkę i w końcu zlecając ich druk w Ridero. Książki te zostały również wydane w formie e-booków.

Do tej pory wydane zostały cztery zbiory opowiadań. Pierwszy z nich nosi tytuł „Przestrzeń i czas”. Motywem wspólnym wszystkich utworów jest względność czasu i przestrzeni, teoria światów równoległych oraz konsekwencje, które mogą wynikać z paradoksów czasu. Drugi zbiór opowiadań to „Lepsze miejsce”. Bohaterowie opowiadań umieszczonych w tym tomie zmagają się z problemami życia codziennego i każdy z nich poszukuje własnego lepszego miejsca. Trzeci zbiór to „Redemptio”, który opowiada o tym, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę i nigdy nie jest za późno na to, aby coś zmienić na lepsze. Czwarty zbiór nosi tytuł „Pandemia”, a w nim uczniowie mieli okazję „rozprawić się” z tym trudnym okresem odizolowania, lęku i niepewności.

Biblioteka prowadzi także szereg innych akcji mających promować czytelnictwo. Co roku szkoła jest zgłaszana do akcji „Narodowe Czytanie” To akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Szkoła Podstawowa im. por. Tadeusza Janeczko udział w akcji bierze od 2015 roku.

Biblioteka szkolna wzięła udział Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który jest programem uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Biblioteka szkolna otrzymała kwotę 5 tys. zł, za którą zakupiono 200 nowych pozycji.

Biblioteka organizuje również coroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione  w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Jest to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami  i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć.  Jest  wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka  z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Zapobiega, co jest obecnie bardzo ważne, uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.

W lutym organizowany jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W naszej szkole obchodzony jest również Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. J. R.R. Tolkien – angielski pisarz, wykładowca uniwersytecki. Żył w latach 1892-1973. Tolkien jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy na świecie a także największym autorem fantastyki.

Stworzony przez niego świat do dziś tętni życiem a jego twórczość wciąga czytelnika w każdym wieku. Za swój dorobek literacki uhonorowany licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Za sprawą książek Tolkiena przenosimy się w świat fantasy: elfów, hobbitów, krasnoludów i innych stworzeń zamieszkujących Śródziemie.

Biblioteka szkolna organizuje także obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, dorocznego święta organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Od 8 do 15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, w czasie którego uczniowie biorą udział w różnego rodzaju konkursach i aktywnościach związanych z książkami i czytelnictwem.

Nie zapominamy również o ważnych rocznicach jak wybuch Powstania Wielkopolskiego czy Dzień Patrona szkoły. W tym roku odbyły się konkursy biblioteczne: konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i konkurs plastyczny, w którym młodsze klasy miały za zadanie przedstawić flagę lub godło powstania.

W Dzień Patrona został zorganizowany apel, na którym przypomniano najważniejsze fakty z życia por. Tadeusza Janeczko oraz odbył się konkurs plastyczny, w którym zadanie uczniów polegało na namalowaniu logo I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

W roku szkolnym 2023/2024 biblioteka szkolna zorganizowała także cykl prelekcji na temat Patronów roku 2024. Do tej pory odbyły się zajęcia poświęcone Melchiorowi Wańkowiczowi, reportażyście i pisarzowi, jednemu z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii; Romualdowi Trauguttowi, Dyktatorowi Powstania Styczniowego, wielkiemu patriocie, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz rodzinie Ulmów, zamordowanej przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie mieszkających w okolicy Żydów.

Tomasz Piec

Zdjęcia w Galerii